а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискутабилен

дискутабилни
Вид збор: Придавка
Предмет за кој може да се дискутира, за кој има потреба да се расправа, што е недефиниран.
Англиски: debatable
Примери:
Дискутабилно прашање.
Дискутабилни предлози.
Дискутабилна статија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи