а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискус

мн. дискуси
Вид збор: Именка, машки род
Слој од рскавица меѓу прешлените.
Латински: Discus intervertebralis Англиски: spinal disk
Употреба: Анатомија
Примери:
изместен диск
FlexiMac
 менување на македонски глаголи