а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискусија

мн. дискусии
Вид збор: Именка, женски род
1. Расправа, претресување некое спорно прашање со цел да се дојде до правилно решение.
Англиски: discussion Албански: diskutim
Примери:
Долга дискусија.
Јавна дискусија.
Прашање за дискусија.
Поведе дискусија.
Прекина дискусија.
2. собир, дебата
Англиски: debate Албански: diskutim, debat
Примери:
Научна дискусија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи