а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискурс

мн. дискурси
Вид збор: Именка, машки род
1. разговор, говор, беседа, излагање
Англиски: discourse Албански: diskurs
2. текст
Англиски: discourse Албански: diskurs, tekst
3. Начин на употреба на реченицата во поголеми целости на текстот.
Англиски: discourse Албански: diskurs, fjalim
Употреба: Литература
4. Стил на излагање со оглед на темата или на подрачјето на дејноста во кое се појавува.
Англиски: discourse Албански: diskurs, bisedë
Примери:
политички дискурс
научен дискурс
FlexiMac
 менување на македонски глаголи