а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискурзивен

дискурзивниот
Вид збор: Придавка
Што се изведува со логично мисловна заклучување.
Англиски: discursive
Примери:
Дискурзивен метод на мислење.
Изведенки
дискурзивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи