а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискриминира

дискриминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Понижува, навредува, не дава респект, омаловажи.
Англиски: discriminate
Примери:
Луѓето од црната раса беа долго дискриминирани во Америка.
Изведенки
1. дискриминациски прид.
дискриминацискиот
понижувачки
Пример: дискриминациско однесување
2. дискриминираност ж.
3. дискриминирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи