а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискриминација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ограничување, оспорување на правата на определена општествена група поради својата расна, етничка, верска или социјална припадност од страна на доминантна општествена група; правна нееднаквост.
Англиски: discrimination
Употреба: Политика
Примери:
расна дискриминација
јазична дискриминација
Изведенки
дискриминациски прид.
дискриминацискиот
Пример: дискриминациска политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи