а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискриминатор

мн. дискриминатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши дискриминација.
Англиски: discriminator
Примери:
Нејзиното трогателно излагање измами аплауз од публиката, а се слушаа и свирежи упатени кон дискриминаторите.
Дискриминаторите не ги кријат своите постапки.
Изведенки
дискриминаторка ж.
мн. дискриминаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи