а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискреција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Чување доверени тајни, доверливост, сигурност.
Англиски: discretion Албански: liri veprimi
Примери:
Во голема дискреција.
2. воздржаност, умереност, префинетост, ненаметливост
Англиски: discretion Албански: liri veprimi
3. проценка
Англиски: discretion Албански: përqindje
Примери:
Одлучува по своја дискреција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи