а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискретен

дискретниот
Вид збор: Придавка
1. Што умее да чува тајна, доверлив, сигурен.
Англиски: discrete
Примери:
дискретен возач, дискретен љубовник
2. воздржан, умерен, префинет, ненаметлив
Англиски: unobtrusive
Примери:
дискретен наклон, дискретни бои
Изведенки
дискретност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи