а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискредитира

дискредитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави некој да изгуби доверба, добар глас, наруши, нарушува углед некому.
Англиски: discredit
Изведенки
дискредитирање ср.
мн. дискредитирања
Пример: дискредитирање на политичкиот противник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи