а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискредитација

мн. дискредитации
Вид збор: Именка, женски род
Стварање лош имиџ, ширење гласини.
Англиски: discredit
Примери:
Во голема мера тоа беше и наша заслуга за неговата дискредитација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи