а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисконт

мн. дисконти
Вид збор: Именка, машки род
1. Каматен процент што се одбива при купување меница, чек со уште непристигнат рок на плаќање.
Англиски: discount Албански: zbritje
Употреба: Економија
2. Продавница во која стоката се продава по намалени цени, се плаќа на рати и се даваат други олеснувања.
Англиски: discount Албански: zbritje
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи