а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискоклуб

мн. дискоклубови
Вид збор: Именка, машки род
Обично затворена просторија во која се собираат младите за да слушаат модерна музика, да играат и да танцуваат.
Англиски: disco
Примери:
модерен дискоклуб
FlexiMac
 менување на македонски глаголи