а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискограф

мн. дискографи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со дискографија.
Примери:
Дискографите конечно потпишале капитулација пред пиратеријата.
Жалбите на менаџерите кон дискографите дека бројот на корисниците на овие услуги засега е под нивните очекувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи