а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискографија

(едн.) дискографијата
Вид збор: Именка, женски род
Дејност што се состои во производство на грамофонски плочи, касети и сл.
Примери:
Мајкл Џексон ги соборил рекордите во дискографијата.
Дискографијата е во очајна состојба.
Изведенки
дискографски прид.
дискографскиот
Пример: дискографска куќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи