а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисквалификува

дисквалификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Онеспособи, оснеспособува, прогласи, прогласува некого за неспособен, неквалификуван за нешто.
Англиски: disqualify Албански: diskualifikoj
2. Исклучи, исклучува некого од понатамошно натпреварување поради некоја грешка или поради нарушување на спортските правила.
Англиски: disqualify Албански: diskualifikoj
Употреба: Спорт
Примери:
Го дисквалификуваа.
Изведенки
1. дисквалифицира св. и несв.
дисквалифицираат
2. дисквалифицирање ср.
глаг. им.
3. дисквалификување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи