а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисквалификација

мн. дисквалификации
Вид збор: Именка, женски род
1. Прогласување некого за неспособен или за недостоен за вршење некоја работа, за некое звање и сл.
Англиски: disqualification Албански: diskualifikim
2. Забрана за натамошно јавно настапување или поништување на постигнатите резултати како казна поради спортски прекршоци.
Англиски: disqualification Албански: diskualifikim
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи