а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисипација

(едн.) дисипацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. распрснување
Англиски: dissipation
Примери:
дисипација на топлина
2. расфрлање
Англиски: dissipation
Примери:
дисипација на капиталот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи