а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диригира

диригираат; диригирајќи; диригирал; диригиран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14738
1. Управува со хор или оркестар при изведување на музичко дело.
Англиски: conduct Албански: dirigjoj
Употреба: Музика и танц
2. Управува со постапките на некого.
Англиски: direct Албански: dirigjoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Диригира услови.
Изведенки
диригирање ср.
глаг. им.