а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дип

Вид збор: Сврзник
бидејќи, зашто, затоа што
Англиски: because
Употреба: Разговорно
Примери:
Дип оној мојон е за никаде, инаку би знаел.
Дип е за тебе, инаку не би го правел.
Сакаше да нѐ истепа, дип родители сме му.
Дип не го видов, инаку тешко нему.