а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипленица

мн. дипленици
Вид збор: Именка, женски род
Само во изразот - сабја дипленица.
Употреба: Архаизам
Примери:
Тест му готви сабја дипленица/што се диплит дванаесет дипли.
Под двете долги острици на сабјите дипленици далеку, а јасно, се наоѓаат белите кули на градот Скопје.