а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипла

мн. дипли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14555
1. набор, фалта (на здолниште)
Англиски: pleat Албански: palë, rrudhë
Примери:
Надолу паѓаше во богати дипли.
скутник од три дипли
2. Дел од килим, јамболлија, одделно ткаен.
Албански: palë
Примери:
веленце од три дипли
јамболлија од четири дипли
3. пласт, слој
Англиски: layer Албански: shtresë
Примери:
дипла од сено
4. гајдата (без писката)
Албански: gajdë pa pipsë
Употреба: Музика и танц
5. планинска страна
Англиски: hillside Албански: palë, anë mali
Употреба: Географија
Примери:
заснежени дипли