а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диоптер

мн. диоптри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17494
Направа за визирање со чија помош се насочува една визирана линија кон определена точка.
Примери:
Гледано низ диоптер.