а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диоксид

мн. диоксиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26275
Оксид на хемиски елемент.
Англиски: dioxide Албански: dioksid
Употреба: Екологија , Хемија
Примери:
Зголемените концентрации на јаглероден диоксид во воздухот предизвикуваат дразнење на носот и на очите и печење во дишните патишта.