а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

динстува

динстуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 43317
Вари во покриен сад.
Англиски: steam Германски: dünsten
Употреба: Гастрономија
Примери:
Динстува заленчук со месо.