а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

династија

мн. династии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11411
Владетелско семејство, наследна лоза.
Англиски: dynasty
Примери:
Кралска династија.
Изведенки
династички прид.
династичкиот