а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

динар

мн. динари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5025
Основна парична единица во некои земји, некогаш и сега.
Албански: dinarë
Употреба: Економија
Примери:
Југословенски динар.
Изведенки
1. динарски прид.
динарскиот
Што се однесува на динар.
Пример: динарска вредност
2. динарче ср.
мн. динарчиња
дем.