а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

динамо

мн. динама
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 52390
Направа што ја претвора механичката енергија во електрична.
Англиски: dynamo
Примери:
Динамото е првиот електричен генератор способен за доставување електрична струја за индустријата.