а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

динамит

мн. динамити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3521
Експлозив со големо разорно дејство составен од нитроглицерин и други додатоци.
Англиски: dynamite
Употреба: Хемија
Примери:
Војникот разбра дека се работи за шверц на динамити.