а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

динамика

(едн.) динамиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7349
1. Дел од механиката што ги проучува законите на движењето на телата во зависност од силите што дејствуваат на нив.
Англиски: dynamics Албански: dinamikë
Употреба: Физика
2. Тек, менување на некоја појава.
Англиски: dynamic Албански: dinamikë
Примери:
Јазична динамика.
3. подвижност, живост, променливост
Англиски: dynamic Албански: dinamikë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
динамички прид.
динамичкиот
Што се однесува на динамика.