а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дикат

Вид збор: Именка, машки род
внимание
Англиски: attention Турски: dikkat
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
Направи со дикат.
Човек со дикат.
голем дикат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи