а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дизајнира

дизајнираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Оформи, оформува некој производ според барањата и правилата на дизајнот.
Англиски: design
Примери:
Дизајнира штоф за мебел.
Дизајнира предмети за домаќинство.
Изведенки
дизајнирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи