а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дизајнер

мн. дизајнери
Вид збор: Именка, машки род
Уметник што се занимава со дизајн, специјалист за естетско обликување на индустриски и други производи.
Англиски: designer
Изведенки
1. дизајнерка ж.
мн. дизајнерки
2. дизајнерски прид.
дизајнерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи