а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигач

мн. дигачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што дига тегови.
Англиски: weight lifter Албански: ngritje peshe
Употреба: Спорт
Примери:
Дигач на тегови.
2. Тој што дига, подига нешто.
Англиски: lifter Албански: ngirtës
3. крадец
Англиски: thief Албански: vjedhës
Употреба: Преносно значење