а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивјаштина

мн. дивјаштини
Вид збор: Именка, женски род
дивјачко однесување
Англиски: barbarism
Примери:
Се вчудоневидов од дивјаштината што владееше меѓу нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи