а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивјаштво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29740
1. Првиот стадиум во развојот на општеството.
Англиски: vandalism Албански: egërsi, shtazëri
Примери:
Ерата на дивјаштвото.
Фантастичните приказни се развиле од приказните за животните и од митот, веројатно кон крајот на периодот на дивјаштвото.
2. Особина или состојба на тој што е дивјак, див; постапка на тој што е див, што се однесува како див.
Англиски: vandalism Албански: egërsi, shtazëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Балканско дивјаштво.