а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивјачки

дивјачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што припаѓа на дивјак, што има особини на дивјак.
Англиски: savage
Примери:
Дивјачко племе.
Дивјачко суштество.
Изведенки
дивјачки прил.
Пример: Се однесува дивјачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи