а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивјачка

мн. дивјачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дива некалемена овошка и плодот од неа.
Албански: pemë e egër
Употреба: Ботаника
Примери:
Неузреана дивјачка.
Круша дивјачка.
2. дивјак
Англиски: savage Албански: njeri i egër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи