а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивјак

мн. дивјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11100
1. Припадник на примитивно племе, човек што живее во дивјаштво.
Англиски: savage Албански: i egër
Употреба: Пејоратив
2. Груб, невоспитан, прост човек.
Англиски: savage Албански: i egër
Употреба: Преносно значење
3. Човек што избегнува друштво, што не знае да се однесува во друштво.
Англиски: savage Албански: mizor
Употреба: Преносно значење