а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивоградба

мн. дивоградби
Вид збор: Именка, женски род
Изграден објект без градежна дозвола.
Англиски: Illegal construction
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Оваа куќа е дивоградба.
Дивоградбите ги рушат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи