а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диви

(се) диват
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува див, не се однесува питомо, нормално (од страв).
Англиски: run wild Албански: egërsoj
2. (се диви) обожава
Англиски: adore Српски: дивити Албански: admiro
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи