а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивина

(едн.) дивината
Вид збор: Именка, женски род
Диво, непроодно, зафрлено, ненаселено место, земјиште.
Англиски: wilderness Албански: vend i egër
Употреба: Географија
Примери:
Повик на дивината.
Пуста дивина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи