а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивизија

мн. дивизии
Вид збор: Именка, женски род
Најголема здружена воена единица за самостојно дејствување.
Англиски: division
Употреба: Воен термин
Примери:
Артилериска дивизија.
Воздушна дивизија.
Тенковска дивизија.
Изведенки
дивизиски прид.
дивизискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи