а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивиденда

мн. дивиденди
Вид збор: Именка, женски род
Сразмерен дел од добивката на акционерското друштво што им се дава на акционерите врз основа на билансот.
Англиски: dividend Албански: dividendë
Употреба: Економија
Примери:
Доби дивиденда.
Дивидендата расте.
Изведенки
дивиденден прид.
дивидендниот
Пример: дивиденден календар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи