а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивеч

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Диви животни што се ловат (обично оние чие месо се јаде).
Англиски: game
Примери:
крупен дивеч
пердувест дивеч
печен дивеч
месо од дивеч
кожа од дивеч
ловиште на дивеч
FlexiMac
 менување на македонски глаголи