а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диверзант

мн. диверзанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23915
1. Човек што врши диверзија, учесник во диверзија.
Англиски: saboteur Албански: diversant
Употреба: Воен термин
Примери:
група од шестмина диверзанти
2. Човек што расипува некоја работа.
Англиски: saboteur Албански: diversant,
Употреба: Преносно значење
Изведенки
диверзантка ж.
мн. диверзантки