а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивергира

дивергираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се размине, се разминува, се оддалечи, се оддалечува еден од друг.
Англиски: diverge
Примери:
Дивергираат од главната тема.
Изведенки
дивергирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи