а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивергенција

мн. дивергенции
Вид збор: Именка, женски род
1. раздвојување
Англиски: divergence Албански: divergjencë
2. Различност, спротивност, несогласување, разминување во мислењата.
Англиски: divergence Албански: divergjencë
3. Оддалечување на спротивна страни.
Англиски: divergence Албански: divergjencë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи