а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дивергентен

дивергентниот
Вид збор: Придавка
Различен, противставен, различно насочен.
Англиски: divergent
Примери:
Дивергентни тенденции.
Дивергентна компонента.
Балканскиот јазичен сојуз е резултат на конвергентен и дивергентен развој.
Изведенки
дивергентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи